чудно (прил.) - успокои (гл.)

Се потпираше врз О'Брајан, чудно успокоен од тешката рака врз неговите раменици.
„1984“ од Џорџ Орвел (1998)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК