и (сврз.) - клима (имн.)

Таму лошо се хранел и климата за него не била добра.
„Луман арамијата“ од Мето Јовановски (1954)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК