та (сврз.) - долг (прид.)

Една куќа станавме... Та долга да ни биде радоста. На здравје...
„Бојана и прстенот“ од Иван Точко (1959)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК