та (сврз.) - ќелав (прид.)

Еден висок, та ќелав, мавтајќи ми пред очи со големото рачиште ми рече дека...
„Постела на чемерните“ од Петре Наковски (1985)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК