ќе (чест.) - среди (гл.)

Брзо ќе средиме“, - се слушна гласот на мајсторот.
„Азбука и залутани записи“ од Иван Шопов (2010)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК