green shield bug - онтологија

смрдулка повеќе

мн. смрдулки
Вид збор: Именка, женски род
Инсект, бубачка што, кога ќе се пипне, има многу непријатен мирис.
Латински: Palomena prasina
Употреба: Зоологија