haselwort - онтологија

копиден повеќе

мн. копидени
Вид збор: Именка, машки род
Планинско цвеќе со листови во форма на копито, со темно модри цветови, цвета во април и мај, љубичица.
Латински: Asarium europeum Албански: vjollcë
Употреба: Ботаника