jerusalem artichoke - онтологија

кочан повеќе

мн. кочани
Вид збор: Именка, машки род
Повеќегодишна билка која се одгледува поради коренот во форма на слатки кртоли, се користи најчесто во свежа состојба или во жива туршија; репка, земни јаболка.
Латински: Helianthus tuberosus Турски: koçan Албански: angjinare, mollë toke
Употреба: Ботаника

кркушка повеќе

мн. кркушки
Вид збор: Именка, женски род
вид репка
Латински: Helianthus tuberosus Француски: topinambour Албански: lloj karrote, rrepë
Употреба: Ботаника , Гастрономија

шалган повеќе

мн. шалгани
Вид збор: Именка, машки род
Растение чии корени се јадат, вид слатка репка.
Латински: Helianthus tuberosus Турски: şalgam Француски: topinambour Албански: lloj karrote, rrepë
Употреба: Ботаника , Гастрономија