jesuit - онтологија

езуит повеќе

мн. езуити
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на католички монашки ред што се борел против реформацијата со сите дозволени и недозволени средства.
Латински: Jesuita Албански: jezuit
Употреба: Религија
Лицемер, лукав, подмолен човек.
Латински: Jesuita Албански: dinak
Употреба: Преносно значење

језуит повеќе

Види и: езуит (м.)
мн. језуити
Вид збор: Именка, машки род
езуит
Употреба: Црковен термин