kaaba - онтологија

ќаба повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Коцкеста градба во Мека која е најсветото место во Исламот.
Употреба: Религија
Примери:
Муслиманите одат на аџилак и ја заобиколуваат ќаба седум пати во обратен правец од стрелката на часовникот.