mexican marigold - онтологија

жунжуле повеќе

Види и: џунџуле (ср.)
мн. жунжулиња
Вид збор: Именка, среден род
џунџуле
Употреба: Ботаника

кадифка повеќе

мн. кадифки
Вид збор: Именка, женски род
Вид растение со кадифести цветови.
Латински: Tagetes erecta Албански: xhanxhule
Употреба: Ботаника

џунџуле повеќе

мн. џунџулиња
Вид збор: Именка, среден род
Едногодишно растение со привлечна миризба со ливчиња во форма на пердув и цветови во боја жолта како лимон, златножолта и портокалова.
Латински: Tagetes erecta Албански: bathër, kumak
Употреба: Ботаника