platypus - онтологија

клунар повеќе

мн. клунари
Вид збор: Именка, машки род
Цицач што несе јајца, со долг клун и долга опашка и со сиво-кафеаво крзно што живее во водите на Австралија.
Латински: Ornithorhynchus anatinus Албански: sisor që bën vezë
Употреба: Зоологија