abaya - онтологија

аба повеќе

мн. аби
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Груба волнена ткаенина.
Турски: aba Албански: shajak, zhgun
Употреба: Архаизам
Горна облека од груба волнена ткаенина.
Албански: zhgun
Употреба: Архаизам