abscess - онтологија

апсцес повеќе

мн. апсцеси
Вид збор: Именка, машки род
Гноен оток, гноење.
Употреба: Медицина

чирче повеќе

Види и: чир (м.)
мн. чирчиња
Вид збор: Именка, среден род
чир
Употреба: Деминутив , Медицина