absent - онтологија

нема повеќе

немаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Не е присутен, не е на местото каде што се очекува.
Албански: mungon
Употреба: Безлично

отсутен повеќе

отсутниот
Вид збор: Придавка
Што не е присутен, што не се наоѓа на определено место.
Што е занесен во нешто, што не го следи тоа што се зборува, што се случува.