accident - онтологија

незгода повеќе

мн. незгоди
Вид збор: Именка, женски род
Несреќен случај, несреќа.
Албански: aksident

несреќа повеќе

мн. несреќи
Вид збор: Именка, женски род
Лош настан што предизвикува голема, тешка загуба; лоша случка.
Албански: fatkeqësi, aksident

хаварија повеќе

мн. хаварии
Вид збор: Именка, женски род
Оштетување, дефект на брод, авион, вагон и сл.
Албански: avari