accusation - онтологија

обвинение повеќе

мн. обвиненија
Вид збор: Именка, среден род
Припишување вина некому, обвинување некого за нешто.
Албански: akuzë, padi, fajsim
Употреба: Разговорно

обвинување повеќе

мн. обвинувања
Вид збор: Именка, среден род
(глаг. им.) обвини
Албански: akuzim, fajsim
Подигнување обвинение против некого.
Албански: akuzim, fajsim
Употреба: Правда

оптужба повеќе

мн. оптужби
Вид збор: Именка, женски род
обвинение