accuser - онтологија

обвинение повеќе

мн. обвиненија
Вид збор: Именка, среден род
(едн.) Страната што обвинува во судскиот процес.
Албански: paditës
Употреба: Правда

обвинител повеќе

мн. обвинители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што обвинува некого за нешто.
Албански: paditës
Употреба: Разговорно

обвинувач повеќе

мн. обвинувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што обвинува некого.
Употреба: Разговорно