acquaintance - онтологија

познајник повеќе

мн. познајници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што му е познато некому, што го знаеме.

познаник повеќе

Види и: познајник (м.)
мн. познаници
Вид збор: Именка, машки род
пријател, другар, познајник
Употреба: Разговорно

познанство повеќе

мн. познанства
Вид збор: Именка, среден род
Однос, врска на луѓе што се познаваат.
Албански: njohje
Круг од луѓе што се познаваат.
Албански: rrjet njohurish

познат повеќе

познати
Вид збор: Придавка
(како им.) познаник, познајник
Албански: njohuri

пријател повеќе

мн. пријатели
Вид збор: Именка, машки род
познат, познаник
Албански: i njohur