acting - онтологија

актерство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Актерска игра.
Употреба: Сцена

глума повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Драмска уметност, актерска игра.
Албански: aktrim
Употреба: Сцена
преправање, лицемерство
Албански: aktrim, hipokrizi
Употреба: Преносно значење