adoption - онтологија

посинување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Посвојување дете.

усвојување повеќе

усвојувањето
Вид збор: Именка, среден род
посвојување, посинување
Албански: adoptim, birësim
Примери:
Усвојување на туѓо дете.