advantage - онтологија

поволност повеќе

мн. поволности
Вид збор: Именка, женски род
Својство на тоа што е поволно.

предимство повеќе

мн. предимства
Вид збор: Именка, среден род
предност
Примери:
На свој терен домашните имаа предимство.

предност повеќе

мн. предности
Вид збор: Именка, женски род
Тоа по што некој или нешто се истакнува, се издвојува од другите.
Албански: avantazh

профит повеќе

мн. профити
Вид збор: Именка, машки род
корист, добивка
Албански: avantazh, përfitim

фор повеќе

Вид збор: Именка, машки род
предност, фора
Албански: forë, epërsi
Примери:
Имаше фор од стотина метри.

фора повеќе

мн. фори
Вид збор: Именка, женски род
Предност дадена на послаб, понеопитен.
Примери:
Му даде фора.