adventure - онтологија

авантура повеќе

мн. авантури
Вид збор: Именка, женски род
Возбудливо, необично доживување, несекојдневна случка.
Албански: aventurë

патешествие повеќе

мн. патешествија
Вид збор: Именка, среден род
Пат, патување (обично долг или во далечни земји, или полно со преживеалици).

приклучение повеќе

мн. приклученија
Вид збор: Именка, среден род
Необична случка, авантура.
Употреба: Ретко