aid - онтологија

помагало повеќе

мн. помагала
Вид збор: Именка, среден род
Направа, средство со кое си помагаме во нешто, најчесто за подобра обука и настава.
Албански: ndihmesë, doracak
Употреба: Образование

спомагало повеќе

мн. спомагала
Вид збор: Именка, среден род
помошно средство