anise - онтологија

анасон повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишна лековита билка со многу пријатен мирис, се употребува во народната медицина или како зачин.
Латински: Pimpinella anisum Турски: anason Албански: anason, anise
Употреба: Ботаника

анис повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
анасон
Латински: Pimpinella anisum Албански: anise, anason
Употреба: Ботаника , Гастрономија