appeal - онтологија

апел повеќе

мн. апели
Вид збор: Именка, машки род
повик (за солидарност, за помош)
Албански: apel

апелација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Повисок суд до кој осудениот може да се жали.
Албански: gjykatë e apelit
Употреба: Правда
Жалба до повисок суд.
Албански: apel
Употреба: Правда

апелира повеќе

апелираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Упати, упатува повик; се обрати, се обраќа кон некого за помош, за соработка или за поткрепа.

поплака повеќе

мн. поплаки
Вид збор: Именка, женски род
Службена претставка до административен орган или суд поради незаконско, неправилно постапување на лице, установа, организација и сл.
Албански: ankesë
Употреба: Правда