applause - онтологија

аплауз повеќе

мн. аплаузи
Вид збор: Именка, машки род
Ракоплескање, одобрување со ракоплескање.

пласкање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
плескање
Албански: rrahje
Употреба: Ретко

плесок повеќе

мн. плесоци
Вид збор: Именка, машки род
(со раце) ракоплескање, аплауз
Албански: duartrokitje
Примери:
Плесок во салата.

ракоплескање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
ракоплеска
Примери:
Бурно ракоплескање.