armor - онтологија

опрема повеќе

мн. опреми
Вид збор: Именка, женски род
Оружје, муниција и се друго што е потребно за опремување на војник за борба.
Албански: pajisje ushtarake
Употреба: Воен термин

панцир повеќе

мн. панцири
Вид збор: Именка, машки род
Железен оклоп за заштита на телото на борецот.
Германски: Panzer Албански: pancir, blindues
Употреба: Воен термин
Метална облога на бојни кораби.
Германски: Panzer Албански: mburoj
Употреба: Воен термин