arrest - онтологија

затвори повеќе

затворат
Вид збор: Глагол, свршен
Лиши од слобода, уапси некого.
Албански: mbyll, burgos

испоапси повеќе

испоапсат
Вид збор: Глагол, свршен
Уапси повеќемина истовремено.

испозатвори повеќе

испозатворат
Вид збор: Глагол, свршен
Уапси повеќемина.
Албански: mbyll, burgos

поапси повеќе

поапсат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши апсење.
Примери:
Ги поапсија ајдучиштата.

притвори повеќе

притворат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави некого во притвор.
Албански: arrestoj, burgos
Употреба: Правда

уапси повеќе

уапсат
Вид збор: Глагол, свршен
Лиши од слобода, затвори.
Употреба: Правда

уапсува повеќе

Види и: уапси (св.)
уапсуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
уапси

фати повеќе

фатат
Вид збор: Глагол, свршен
Со сила задржи некого што е гонет, што сака да избега, уапси; открие, издемне некого што врши нешто лошо, забрането, престапно.
Албански: arrestoj