artichoke - онтологија

артичока повеќе

мн. артичоки
Вид збор: Именка, женски род
Со трнот сродна билка со големи цветови чија чашка се јаде.
Латински: Cynara cardunculus Албански: angjinarë
Употреба: Ботаника , Гастрономија