artistry - онтологија

артистика повеќе

(едн.) артистиката
Вид збор: Именка, женски род
циркуска уметност
Албански: punë artistike
Употреба: Сцена
извонредна телесна умешност
Албански: artistikë
висок степен на физичка самоконтрола
Албански: artistikë

уметништво повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Што се однесува на уметност и уметници.