astrologer - онтологија

астролог повеќе

мн. астролози
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со астрологија.

ѕвездочатец повеќе

мн. ѕвездочатци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ја чита, што ја претскажува судбината по ѕвездите.
Употреба: Архаизам