aureole - онтологија

корона повеќе

мн. корони
Вид збор: Именка, женски род
Златен круг околу главите на светците на иконите.
Албански: kurorë, aureolë

ореол повеќе

мн. ореоли
Вид збор: Именка, машки род
Сјаен или златест круг околу главата на светец на икона или на фреска.
Албански: aureolë
(само едн.) Слава и почит која му припаѓа некому.
Албански: aureolë
Употреба: Преносно значење