awareness - онтологија

свесност повеќе

Види и: свесен (прид.)
(едн.) свесноста
Вид збор: Именка, женски род
свесен

свест повеќе

(едн.) свеста
Вид збор: Именка, женски род
Способност на човека да ја восприема стварноста што го окружува.
Албански: vetëdije, ndërgjegje
Употреба: Медицина
Јасно поимање на нешто и консеквенциите на сопствените дела.
Албански: ndërgjegjësim
Употреба: Правда