baboon - онтологија

бабун повеќе

мн. бабуни
Вид збор: Именка, машки род
вид мајмун, павијан
Латински: Papio Албански: majmun
Употреба: Зоологија
Човек со збрчкано лице.
Албански: fytyrë majmuni
Употреба: Преносно значење

павијан повеќе

мн. павијани
Вид збор: Именка, машки род
Вид африкански мајмун.
Латински: Papio hamadryas
Употреба: Зоологија