bankrupt - онтологија

пропадне повеќе

пропаднат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгуби пари, имот.
Албански: falimentoj

фалира повеќе

фалираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
За трговец или занаетчија, за стопанска организација пропадне, пропаѓа, банкротира.
Употреба: Економија