beak - онтологија

клун повеќе

мн. клунови
Вид збор: Именка, машки род
Остар и издолжен рожен дел на устата кај птиците, орган за фаќање храна, за колвање.
Албански: sqep
Употреба: Зоологија

клунка повеќе

Види и: клун (м.)
мн. клунки
Вид збор: Именка, женски род
клун