beast - онтологија

бестија повеќе

мн. бестии
Вид збор: Именка, женски род
животно, ѕвер
Албански: shtazarak

ѕвер повеќе

мн. ѕверови
Вид збор: Именка, машки род
големо, диво, крвожедно животно
Албански: bishë, egërsi
Употреба: Зоологија

лив повеќе

мн. ливови
Вид збор: Именка, машки род
Диво животно, ѕвер.
Албански: bishë
Употреба: Зоологија
Примери:
Лив горски.

ливот повеќе

Види и: лив (м.)
мн. ливоти
Вид збор: Именка, машки род
лив

лишка повеќе

мн. лишки
Вид збор: Именка, женски род
ѕвер, животно
Албански: bishë
Поган, гаден човек.
Албански: njeri i keq, i ndyrë
Употреба: Пејоратив