beer - онтологија

бира повеќе

мн. бири
Вид збор: Именка, женски род
пиво
Албански: birrë
Употреба: Гастрономија , Разговорно

пиво повеќе

мн. пива
Вид збор: Именка, среден род
Алкохолен пијалак направен од јачмен, хмељ, квасец и вода.
Албански: birrë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Светло пиво, црно пиво.
Чаша, кригла, лименка, шише со пиво.
Албански: birrë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Донесете ни две пива!