beggary - онтологија

питачлак повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Питање, барање милостина.
Употреба: Разговорно
Примери:
Питачлак му е занаетот.

питаштво повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
питачки живот, социјална беда