beginner - онтологија

бруцош повеќе

мн. бруцоши
Вид збор: Именка, машки род
Студент на прва година без положен испит.
Употреба: Разговорно

полетарче повеќе

мн. полетарчиња
Вид збор: Именка, среден род
Почетник во некаква дејност.
Албански: fillestar
Употреба: Преносно значење

почетник повеќе

мн. почетници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што почнува некаква дејност, учење и др.
Употреба: Образование