bird - онтологија

птица повеќе

мн. птици
Вид збор: Именка, женски род
’Рбетник обраснат со перје, со крила, клун и две нозе што може да лета.
Латински: Aves Албански: shpend
Употреба: Зоологија
Човек со лоши особини, што се прави важен поради својата положба.
Албански: njeri me veti të këqia, shpend
Употреба: Иронично , Преносно значење

тишка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
птица
Употреба: Народна поезија