bitch - онтологија

кучка повеќе

мн. кучки
Вид збор: Именка, женски род
Женка од куче.
Албански: bushtër, kudër
Употреба: Зоологија
Зла, лоша, погана жена.
Албански: bushtër, kudër
Употреба: Груб збор , Преносно значење

кучкин повеќе

Види и: кучка (ж.)
кучкиниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на кучка, што е од кучка.
Употреба: Зоологија