blabber - онтологија

затропа повеќе

затропаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да зборува глупости.
Албански: flet pa lidhje
Употреба: Преносно значење

меле повеќе

мелат
Вид збор: Глагол, несвршен
Многу зборува, ломоти.
Албански: bluaj, flet shumë, llafos
Употреба: Преносно значење

плетка повеќе

плеткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се плетка) Се плетка со јазикот додека говори.
Албански: ngatërroj
Употреба: Преносно значење