black market - онтологија

контрабанда повеќе

контрабандата
Вид збор: Именка, женски род
Тргување со артикли што се под државен монопол и надвор од неговите прописи и цени.
Албански: kontrabandë
Употреба: Економија

шверц повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Црна берза, недозволено пренесување на стока.
Германски: Schwarzhandel Албански: kontrabandë, shverc
Употреба: Правда