blasphemy - онтологија

бласфемија повеќе

(едн.) бласфемијата
Вид збор: Именка, женски род
богохулство, хулење
Употреба: Религија

богохули повеќе

богохулат
Вид збор: Глагол, несвршен
Хули на бога, го напаѓа Бога.
Употреба: Религија

богохулство повеќе

мн. богохулства
Вид збор: Именка, среден род
Хулење на Бога.
Употреба: Религија

хулење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
улење