blend - онтологија

замеша повеќе

Види и: меша (несв.)
замешаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се замеша) Се приклучи кон некаква група, кон некакво мноштво, маса.
Албански: kyç

смеша повеќе

смешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Соедини, измеша две или повеќе работи во едно.
Албански: përziej