blimp - онтологија

аеростат повеќе

мн. аеростати
Вид збор: Именка, машки род
Воздушен балон.
Албански: top me ajër

цепелин повеќе

мн. цепелини
Вид збор: Именка, машки род
Голем апарат за летање со труп наполнет со гас полесен од воздухот.
Германски: Zeppelin
Употреба: Транспорт