blindness - онтологија

слепило повеќе

(едн.) слепилото
Вид збор: Именка, среден род
немање вид
Употреба: Медицина
Неспособност да се согледа или сфати суштината на нешто.

слепост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
слепота
Употреба: Медицина

слепота повеќе

(едн.) слепотата
Вид збор: Именка, женски род
Полно или частично отсуство на вид.
Албански: verbëri

слепотија повеќе

Види и: слепота (ж.)
слепотијата
Вид збор: Именка, женски род
слепота

ќоравост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Состојба на ќорав.