blinking - онтологија

намиг повеќе

мн. намизи
Вид збор: Именка, машки род
намигнување
Употреба: Поетски збор

трепнување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
мигнување
Примери:
Само за едно трепнување - само за миг.